POLSKO-NIEMIECKI OBÓZ INTEGRACYJNY W LIPACH

Ponad 100 dzieci ze świetlic z terenu Gminy Kłodawa oraz 30 osobowa grupa z Niemiec, wspólnie biwakowała w dn. 27.06.14 – 04.07.14 na ośrodku wczasowym w Lipach. Obóz zorganizowany z inicjatywy Wójta Gminy Kłodawa Anny Mołodciak odbył się pod hasłem "Kultura Nie Zna Granic". Już po raz trzeci na "Lipach" stanęły wojskowe namioty, w których łącznie z opiekunami i obsługą obozu zamieszkało blisko 150 osób.

W piątkowe popołudnie, tuż po odebraniu szkolnych świadectw, dwa autobusy przywiozły uczestników obozu. Wakacje rozpoczęły się od wspólnego ogniska i pieczenia kiełbasek oraz dyskoteki integracyjnej. Przez weekend zaplanowany były przede wszystkim atrakcje związane z "wodą" i wypoczynkiem, plany pokrzyżowała pogoda. Żeby spędzić jednak czas produktywnie, obozowy ratownik wodny Ryszard Patalas przeprowadził kurs pierwszej pomocy, a intruktorki poszczególnych świetlic przygotowały gry i zabawy. W sobotę, dla chętnych ks. proboszcz Tadeusz Stachura odprawił polową Mszę Świętą, z udziału w której skorzystali również pozostali wczasowicze. Od poniedziałku rozpoczęła się praca warsztatowa. Uczetnicy zostali podzieleni na cztery polsko-niemieckie sekcje: teatralną, aktorską, muzyczną oraz plastyczną. Praca w grupach odbywała się codziennie od godz. 10.00 do 14.00. Efektem warsztatów było wspólne przedstawienie "Kultura Nie Zna Granic", które obejrzała licznie zgromadzona publiczność – w tym duża grupa zaproszonych rodziców i członków rodzin uczestników, co było bardzo miłym zaskoczeniem dla organizatorów i samych obozowiczów.

Mistrzostwa w bule przeprowadzili zawodnicy KS Petanque "Słowianka" z Gorzowa. Gra, która cieszy się coraz większą popularnością w gminnych świetlicach wzbudziła wiele emocji. Trzyosobowe drużyny, również niemieckie, rywalizowały ze sobą kilka godzin... zapominając nawet o kolacji ...

W trakcie obozu odbyły się również spotkania profilaktyczno-edukacyjne. Nadleśnictwo Kłodawa przygotowało spacer w pobliskich lasach. Przedstawiono uczestnikom walory przyrodniczo-turystyczne kłodawskich lasów, zasady wypoczynku na łonie natury oraz jak "funkcjonuje" las i jak należy się zachowywać w przypadku różnego rodzaju zagrożeń. Spotkanie o charakterze profilaktycznym przygotowała gorzowska Policja oraz Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przestrzegano młodzież przed sięganiem po "używki", zawieraniem często niebezpiecznych "wakacyjnych znajomości" oraz korzystaniem z tzw. dzikich plaż i innych form niedozolonego wypoczynku. Zaprezentowano alkogogle, a sporą niespodzianką była wizyta dwóch policjantów drogówki na motorach.

Letni obóz to dużo satysfakcji dla samych uczestników, ale rówie dużo pracy i przygotowań dla pracowników Urzędu Gminy Kłodawa i jednostek podległych. Przez kilka dni trwało przewożenie i "budowanie" infrastruktury. Nad bezpieczeństwem obozowiczów czuwały instruktorki poszczególnych świetlic, Straż Gminna, strażacy jednostki OSP z Rybakowa oraz ratownik medyczny p. Krzysztof Chojnacki. W organizację obozu włączył się również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z Kłodawy przekazując artykuły żywnościowe oraz Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która corocznie swoimi funduszami wspiera całą "Akcję Lato" w Gminie Kłodawa.

Największym podziękowaniem dla wszytkich, którzy przygotowywali obóz był uśmiech na twarzach uczestników, którzy opuszczając Lipy pytali się, czy będą mogli przyjechać za rok.?!