Ułatwienia dostępu

"ŁĄCZY NAS MUZYKA" - RAZEM DLA MICHAŁA

 20190307 1151870544

Michał Dera, mieszkaniec Różanek, w wieku 38 lat dowiedział się nagle, że jest chory na ciężką odmianę raka krwi, co wiąże się z leczeniem i prawdopodobnym poszukiwaniem potencjalnego dawcy szpiku. Z inicjatywy przyjaciół, rodziny, strażaków gminnych jednostek OSP, jak i władz Gminy Kłodawa oraz Gorzowa Wielkopolskiego, powstała grupa inicjatywna, która postanowiła wesprzeć Michała w jego walce z chorobą. 23 i 24 lutego, wraz z Fundacją DKMS, przeprowadzono rejestrację potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w trzech największych galeriach handlowych w Gorzowie.

Praca kilkudziesięciu wolontariuszy, sztabu koordynatorów i wszystkich ludzi dobrej woli przyniosła niesamowite efekty. W ciągu dwóch dni baza dawców DKMSu, powiększyła się o 1066 osób! W kolejne kilka dni, cała akcja przeniosła się do gorzowskiej strefy ekonomicznej, a także do serwisu Mercedesa, w którym Michał na co dzień pracuje - jego szefowie i współpracownicy bardzo mocno włączyli się z resztą w całą akcję, co bezpośrednio przyczyniło się do pozyskania kolejnych, kilkuset potencjalnych dawców szpiku.
Z inicjatywy Wójta Gminy Klodawa Anny Mołodciak, GOKu, oraz gminnych zespołów śpiewaczych postanowiono, iż tegoroczna edycja karnawałowego przeglądu "Łączy Nas Muzyka" zagra również dla Michała. Impreza odbyła się 1 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Różankach, gdzie obecni byli wszyscy przyjaciele, ludzie dobrej woli jak i wolontariusze DKMS, którzy po raz kolejny rejestrowali dawców - łącznie, cała akcja przyniosła blisko półtora tysiąca zarejestrowanych nowych, potencjalnych dawców, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Spotkanie rozpoczęła Wójt Gminy, razem z różaneckimi przedstawicielkami Rady Gminy Bożeną Adamczak oraz Katarzyną Chmiel-Dera, jak również zaproszeni posłowie Krystyna Sibińska i Bartosz Arłukowicz. Ten ostatni, z racji tego iż z wykształcenia jest lekarzem pozwolił sobie także na krótką prelekcję na temat zdrowia. Od początku obecni byli również strażacy, którzy przygotowali m.in. pokazy ratownictwa medycznego. Przekazali też, na rzecz rodziny Michała środki wypracowane podczas ostatnich akcji. Następnie rozpoczęły się koncerty. Na scenie pojawiły się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury: Kłodawianki z Kłodawy, Brzezinki z Santocka, Strumyk z Santoczna, Bukowina i Kosy ze Zdroiska oraz zespół Echo z Wojcieszyc. Ich występy przedzielane były piosenkami śpiewanymi przez młodych wokalistów sekcji GOK. Nie zabrakło licytacji, na które gadżety przekazało wiele klubów sportowych, instytucji, firm, jak i osób prywatnych. Nie zabrakło również ciasta upieczonego przez rodziców poszczególnych klas SP w Różankach oraz ciepłego posiłku, kawy i herbaty. W godzinach wieczornych wystąpiły zaproszone zespoły, głównie z Gorzowa. Akademia Cheerleaders Warta Gorzów, zaangażowana w promocję akcji od samego początku i jej młode tancerki, które bardzo ożywiły różanecką publiczność. Równie entuzjastycznie było w trakcie występu Zespołu Artystycznego "Buziaki", który nigdy nie odmawia pomocy i udziału w akcjach charytatywnych. Grupa tańca z ogniem Homra Fireshow, tym razem zamieniła płomienie na wstążki, co nie przeszkodziło w wykonaniu efektownego pokazu. Aż wreszcie zespół Fenomen, wschodząca gwiazda disco polo, którego liderem jest Arek Garbacz - na codzień ratownik medyczny - który wie co znaczy walka o zdrowie i życie drugiego człowieka. Sporą niespodziankę sprawiła też wizyta minister Elżiety Rafalskiej, która przybyła do Różanek pod koniec koncertu. Pani minister swoją pomoc zaoferowała od samego początku choroby Michała, dla którego wsparcie mentalne tak wielu osób, z różnych kręgów jest bardzo ważne. Wsparcie, które dodaje Michałowi sił w walce z chorobą. Wsparcie, które było najważniejszym przesłaniem całej akcji.

Jarek Pikuła
GOK w Kłodawie

GALERIA

 

Image
Image
Image
Image
Image

Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie

Biuro GOK czynne:
poniedziałek - piątek: 08.00 - 16.00

Księgowość:

poniedziałek, środa: 12.00 - 20.00