VICTORIA POLSKA 2014

Międzyświetlicowy turniej wiedzy o Polsce i Polakach „VICTORIA POLSKA"

14.11.2014r. godz. 17.00, GOK Wojcieszyce

Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie z/s w Wojcieszycach zaprasza do udziału w turnieju wiedzy „Victoria Polska", który odbędzie się 14 listopada 2014r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie z/s w Wojcieszycach o godz. 17.00. W turnieju będą mogły wziąć udział czteroosobowe zespoły składające się z dzieci w wieku gimnazjalnym.

Zakres wiedzy:

Część I – test

Do zadań uczestników turnieju będzie należało wybranie poprawnej odpowiedzi (tylko jedna odp. jest prawidłowa) z czterech zaproponowanych a,b,c,d.

Kategorie:

1. 70-ta rocznica Powstania Warszawskiego

- najważniejsze daty związane z powstaniem

- dowódcy powstania

- przebieg powstania

(razem: 10 pytań)

2. Podstawowe informacje dot. Gminy Kłodawa oraz samorządności terytorialnej – informacje dotyczące sytuacji geopolitycznej Gminy Kłodawa: ilość radnych, najważniejsze w gminie osoby funkcyjne, ilość wsi w gminie, największe miejscowości pod względem pow., liczebność gminy itp..

Samorząd terytorialny – informacje ogólne, struktura samorządu, podstawa prawna i rok wprowadzenia trójstopniowej struktury samrządu terytorialnego itp..

(10 pytań)

3. Sport – Mistrzostwa Świata w Siatkówkę Mężczyzn - Polska 2014

- ogólne informacje na temat mistrzostw: hymn mistrzostw, mecze otwarcia/zamknięcia, najlepsi zawodnicy, miejscowości w których rozgrywano mecze itp.

- mecze polskiej reprezentacji

(5 pytań)

4. „Trylogia" Henryka Sienkiewicza – Narodowe Czytanie 2014

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie polskiej literatury i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas pierwszej edycji przedsięwzięcia czytano „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, rok temu dzieła Aleksandra Fredry, a 6 września 2014 roku, czytano „Trylogię" Henryka Sienkiewicza.

pytania: data, miejsce urodzenia pisarza, najważniejsze dzieła, nagrody, tytuły, twórczość

(5 pytań)

czas na rozwiązanie testu: 20min

każda poprawna odpowiedź – 1pkt.

maksymalna ilość pkt. do zdobycia w teście – 30pkt..

Część II – Quiz

1. Polska muzyka rozrywkowa – zabawa polegająca na odgadywaniu wykonawców oraz tytułów piosenek po obejrzeniu fargmengtu teledysku.

punktacja: artysta+tytuł piosenki – 2pkt., sam artysta – 1pkt., tytuł piosenki – 1pkt..

2. Polscy aktorzy współcześni – rozpoznawanie postaci na podstawie zdjęć.

punktacja: poprawne imię i nazwisko – 2pkt., samo nazwisko: 1pkt.

3. Popularne polskie przysłowia – zadaniem uczestników będzie podanie odpowiedzi polegającej na poprawnym dokończeniu losowo trafionego polskiego przysłowia np.: BEZ PRACY ........, NOSIŁ WILK RAZY KILKA ........... w zabawie biorą udział po dwie osoby wytypowane przez poszczególne świetlice.

poprawna odp. - 2 pkt.,

zła – drużyna odpada

Część III

- podsumowanie wręczenie nagród oraz pamiatkowych dyplomów