DOŻYNKI GMINNE - ZDROISKO 2019

20190828 1018763243

Tegoroczne Gminne Święto Plonów odbyło się w Zdroisku. Dożynki rozpoczęła Msza Święta, odprawiona przez ks. Dariusza Chmista - proboszcza prafii w Różankach. Zgromadzeni, na czele z mieszkańcami gminy, włodarzami, sołtysami, liderami zespołów śpiewaczych oraz zaproszonymi gośćmi, modlitwą dziękowali za trud pracy i zbiory rolników, ogrodników, hodowców, pszczelarzy oraz sadowników. Następnie dożynkowy korodów, prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Siedlice z Gorzowa, przeszedł na plac gminny, gdzie odbyła się dalsza część dożynek. Jako pierwsi głos zabrali Wójt Gminy Kłodawa Anna Mołodciak i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Korona, witając zgromadzonych gości.

W swoich przemowach podsumowali tegoroczne plony, podkreślając ważną rolę jaką odgrywają do dzisiaj rolnicy w Gminie Kłodawa. W podobnym tonie swoje wystąpienia utrzymali kolejni mówcy Europoseł Elżbieta Rafalska, Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska, były wieloletni wicewojewoda Jan Świrepo, Roswitha Thiede z partnerskiej gminy SeelowLand, przedstawiciele sejmiku województwa i powiatu gorzowskiego, oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionej Gminy Karnice. Następnie starości dożynek Dorota Jachimowska z Santocka i Piotr Kaźmierczak ze Zdroiska, przekazali tradycyjny bochen chleba włodarzom gminy, który wraz z sołtysami został symbolicznie podzielony. Dożynki gminne to również okazja, do wręczenia odznaczeń za pracę na rzecz swoich Małych Ojczyzn, które odebrali mieszkańcy wyróżnieni przez poszczególne sołectwa.

Dożynkową zabawę rozpoczął blok dla dzieci w wykonaniu Centrum Uśmiechu - jednego z najpopularniejszych polskich zespołów komponujących i śpiewających dla najmłodszych. Jednocześnie wystartował także Turniej Wsi, który w tym roku został przeprowadzony właśnie w trakcie gminnych dożynek. Reprezentacje poszczególnych sołectw zmagały się m.in. z rzutem do celu ziemniakiem, rzutem beretem na odległość, czy w flagowej konkurecji Gminy Kłodawa czyli dojeniu Krowy. Po zaciętej walce, przeprowadzonej w duchu sportowej rywalizacji "na podium" stanęły drużyny Kłodawy (miejsce III), Zdroiska (miejsce II), a zwycięzcą okazała się reprezentacja sołectwa Wojcieszyce.

Blok Kultury i Tradycji Lokalnej rozpoczął zespół Kłodawiaznki z Klodawy. Następnie pojawiły się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie: zespół Echo z Wojcieszyc, Kosy ze Zdroiska, Rózy Kwiat z Różanek, zespół Strumyk z Santoczna i zespół Bukowina ze Zdroiska. Miłym akcentem były również występy zespołów z zaprzyjaźnionej Gminy Karnice - zespół śpiewaczy Czerwona Róża i zespół taneczny Żurawianki, skupiający w swojej formacji tancerki 50+, cechujący się dużą energią sceniczną i poczuciem humoru. Nie zabrakło też chóru Cariole z Niemiec, który nie po raz pierwszy pojawił się w naszej gminie na dożynkach, jak zawsze zbierając gromkie oklaski od zgromadzonej publiczności. Wieczorne koncerty rozpoczęła formacja Trio Kostas, prezentując w swoim repertuarze przekrój najpiękniejszych, polskich piosenek na czele z Anną Jantar, Czesławem Niemenem i Zbigniewem Wodeckim. Szlagiery disco polo w pop-rockowych, autorskich aranżacjach zaprezentował zespół Cocktail Boys z Gorzowa. Bardziej tradycyjną formę gatunku, w swoim koncercie kończącym dożynkową zabawę, przedstwaił zespół Big Sexy. Zespół z powodzeniem wystąpił w zeszłorocznej edycji Disco Star w Polo TV, a już niebawem szykuje się premiera ich nowego teledysku, który będzie można obejrzeć m.in. na kanale Disco Polo Music. Bardzo atrakcyjny pokaz przygotowała grupa tańca z ogniem Homra Fireshow. Tuż po zmroku, przy klimatycznej muzyce i efektach specjalnych, Homra Fireshow zaprezentowała bardzo profesjonalny pokaz swoich umiejętności.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji. Sołectwa Gminy Kłodawa przygotowały stoiska ze swojskim jadłem i napitkami. Stoiska gastronomiczne zapraszaly na potrawy z grilla, były "dmuchańce", słodkości i wiele innych atrakcji. Nieodłoczną tradycją gminnych imprez są także Letnie Zabawy Fantowe z Nagrodami Wójta . Nie inaczej było i tym razem. Na scenie odbyło się losowanie, wśród biorących udział w zabawie, wylosowano gminne gadżety promocyjne, sprzęt agd, oraz przedmioty związane z uprawianiem turystyki i rekreacji na czele z rowerami. Gmina Kłodawa, w trakcie dożynek przyłączyła się również do pomocy na rzecz Izy Pawłowskiej, która zmaga się z ostrą białaczką szpiku. Dziękujemy serdecznie, za okazanie wielkiego serca i udział w naszej akcji.

Dożynki Gminne charakteryzują się pracą wielu służb, gminnych instytucji i firm zewnętrznych. Poczynając od przygotowania placu, wyposażenia stoisk sołeckich, aż po stoiska handlowe, program artystyczny i bezpieczeństwo. Wszystkim osobom bezpośrednio zaangażowanym w trud przygotowań dożynkowych, jak i Naszym Gościom - serdecznie dziękujemy.