LEKCJA DEMOKRACJI W SEJMIE RP

Dzieci i młodzież w wieku szkolnym z terenu Gminy Kłodawa miały niepowtarzalna okazję, by na własne oczy zobaczyć jak wygląda praca posłów w Sejmie RP. Na zaproszenie poseł Krystyny Sibińskiej, notabene mieszkanki Chwalęcic, Wójt Gminy Kłodawa Anna Mołodciak postanowiła zorganizować wyjazd do Warszawy. Głównym celem była oczywiście wspomniana wizyta, ale biorąc pod uwagę fakt, iż większość osób była w stolicy Polski po raz pierwszy, wyjazd był dwudniowy i opiewał w wiele atrakcji związanych ze zwiedzaniem Stolicy.
Wycieczka rozpoczęła się o czwartej rano 22 listopada. Około południa, uśmiechnięta załoga dotarła do Warszawy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Sejmie, spotkanie z poseł Krystyną Sibińską, zwiedzanie Sejmu i możliwość uczestniczenia w obradach, oraz lekcja dotycząca funkcjonowania państwa polskiego i samej władzy ustawodawczej. Pod Sejmem czekał przewodnik, który zaprosił na przejazd przez Stare Miasto, spacer po Starówce, wizytę na Placu Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza oraz przejazd do Pałacu Kultury i wjazd na taras widokowy na XXX piętrze. Bardzo intensywny dzień zkończył się obiadokolacją w hostelu i noclegiem.
Drugiego dnia miłą niespodziankę sprawiła aura, witając ciepłą temperaturą i słoneczkiem. Pierwszą z zaplanowanych atrakcji było zwiedzanie Polskiego Radia, które okazało się bardzo ciekawym i tajemniczym miejscem, a magia mediów szybko udzieliła się uczestnikom. "Na żywo" można było podglądać pracę spikerów, dziennikarzy i techników programu I, II, IV Polskiego Radia i Radia Dzieciom - nowego programu stacji. Jedną z większych niespodzianek było nagranie wspólnej audycji w radiowym studiu. Z rozgłośni uczestnicy przejechali do Łazienek Królewskich, by podziwiać piękno i poznać historię kompleksu. Długi spacer był okazją do opwiedzanie nie tylko o samych łazienkach, ale także o Belwederze, w którym mieszka Prezydent RP. Po obiedzie przyszedł czas na powrót. Wszyscy jednym tonem mówili, że był to bardzo atrakcyjny i ciekawy wyjazd. Nie byłby on jednak możliwy bez wsparcia finansowego ze strony pani poseł, jak również jednostek gminnych. Część kosztów pokryte zostało z budżetu Gminy Kłodawa, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a organizacyjnie koordynacją wyjazdu zajął się Gminny Ośrodek Kultury.