DOŻYNKI GMINNE - CHWALĘCICE 2017

Sołectwo Chwalęcie było gospodarzem tegorocznego Święta Plonów. Dożynki Gminne rozpoczęła polowa Msza Święta odprawiona przez księdza kanonika Tadeusza Stachurę, proboszcza kłodawskiej parafii. W podziękowaniu za plony i trud pracy rolników modlili się mieszkańcy gminy i zaproszeni goście. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się po zakończeniu mszy. Wójt Gminy Kłodawa – Anna Mołodciak, Przewodniczący Rady Gminy – Jan Kubera oraz Sołtys Chwalęcic Jacek Rożnowski przywitali zgromadzonych gości.

Następnie, włodarze gminy otrzymali tradycyjny bochenek chleba od starostów dożynek - Wiesławy Żołędziejewskiej z Kłodawy i Jana Romaniuka z Chwalęcic. Przy akompaniamencie gminnych zespołów, symbolicznie podzielono się chlebem. Potem przyszedł czas na gratulację i ciepłe słowa od przybyłych gości, m.in. od poseł Krystyny Sibińskiej, która nie musiała daleko jechać gdyż na co dzień jest mieszkanką Chwalęcic. Za współpracę i realizację wspólnych wniosków podziękowały również delegację z Niemiec na czele z Roswithą Thiede - dyrektorem urzędu SellowLand oraz Marią Malle, prezeską Stowarzyszenia Kultury i Sztuki z Falkenhagen. Część oficjalną zakończyło wręczenie nagród wyróżnionym mieszkańcom poszczególnych sołectw, oraz podziękowań dla sołtysów i przekazaniu nagród pięniężnych za wieńce i upominków dla sołeckich stoisk.

Blok Kultury i Tradycji Lokalnej rozpoczęła piosenka przygotowana na tę okazję własnie przez sołtysów Gminy Kłodawa, którzy śpiewem i tańcem zaprosili do wspólnej zabawy wraz z gminnymi zespołami: Echo z Wojcieszyc, Brzezinki z Santocka, Strumuk z Santoczna, Bukowina i Kosy ze Zdroiska oraz Kłodawianki z Kłodawy. Formacje taneczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury, reprezentował zespół Smile z Różanek Szklarni, który w tym roku wzmocniony był także solowym występem Filipa Wieczorka. Do polsko-niemieckiej biesiady zaprosił natomiast Bogdan Woźniak, mieszkaniec Santoczna i Berlina, który zagrał największe hity znane po obu stronach Odry. Blok gminny przedzielony był licznymi konkursami i loteriami z cennymi nagrodami rzeczowymi i rowerami ufundowanymi przez Wójta Gminy Kłodawa Annę Mołodciak na czele.

Wieczorem odbyły się koncerty zaproszonych gwiazd. W klimaty folkowo - rockowe, chwalęcicką publiczność zabrał zespół Nadija ze Szprotawy. Zespół cechuje się dużą energią mieszanką stylów muzycznych, łącząc w swoich występach piosenki w języku polskim, łemkowskim i ukraińskim. Swoimi koncertami udowadniają, iż obcowanie z muzyką to najlepszy sposób na poznanie innych kultur. Do zabawy z przebojami Disco Polo jako pierwszy zaprosił Endrju, rozpoczynając tym samym dożynkową Disco Fetę, na której zagrali również zespół Doxxx i Fenomen. Dodatkiem do muzycznej gratki był pokaz tańca z ogniem w wykonaniu formacji Burning Hearts z Gorzowa, która już w ciągu dnia czynnie uczestniczyła w dożynkach prowadząc animacje dla dzieci.

interreg stopka