POLSKO - NIEMIECKI INTEGRACYJNY OBÓZ W LIPACH

Ośrodek wczasowy w Lipach już po raz szósty gościł uczetsników obozu integracyjnego "Kultura nie zna granic". Rekordowa ilość uczestników zarówno z Polski jak i z Niemiec rozpoczęła wspólny wypoczynek 10 lipca. Pierwszą niespodziankę przygotowała biblioteka, a mianowicie warsztaty pracy z dronem - nagrywanie filmów z lotu ptaka i podtsawa obsługi. Następnie na wszystkich czekał obozowy chrzest, nadanie "nowych imion", a wieczorem wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Przez kolejne dni, do południa odbywały się warsztaty, a po obiedzie odwiedzali nas goście z przygotowanymi atrakcjami. We wtorek profilaktyczny wykład i zabawę z autogoglami imitujący stan po spożyciu środków odurzających przygotowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzieci w podziale na grupy brały udział w spotkaniu, a pozostali korzystali z pierwszego słońca i kąpieli w jeziorze. Kolejnego dnia ogromną frajdę sprawili strażacy z Santocka, którzy przywieźli motorówkę do ratownictwa wodnego, a następnie zorganizowali zawody. Oba wieczory zakończyły ogniska i wspólne dyskoteki z DJem Jankerem.

W czwartek odbyła się prezentacja spektaklu "Kultura nie zna granic", który był wynikiem prac warsztatowych w trakcie obozu. W obecności zaproszonych gości, głównie rodziców i członków rodzin sekcje: taneczna, plastyczna, teatralna i muzyczna przedstawiły swoje umiejętności. Na widowni zasiedli także zaproszeni goście z Niemiec burmistrz Seellow Jorg Shroder, dyrektor tamtejszego urzędu Roswitha Thiede, lubuski kurator oświaty Ewa Rawa, dyrektor Euroregionu Krzysztof Szydłak, Elżbieta Pietruszkiewicz dyrektor Zespołu Szkół w Różankach oraz kierownicy gminnych jednostek i referatów.

Spotkanie było też okazją do podziękowań za pracę w trakcie i przygotowanie obozu: pracownicy Zakładu Komunalnego z Różanek, instruktorzy świetlic, służba medyczna i ratownicza, strażacy OSP Kłodawa i Santocko, komendant Straży Gminnej, pracownicy UG i GOKu.

Projekt został sfinansowany ze środków Gminy Kłodawa, Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, GOPSu oraz GOKu.

Obóz został w dużej mierze dofinansowany ze środków unijnych - "Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży".

Deutsch 1