FERIE Z GOK-IEM 2017 - PODSUMOWANIE

Za nami bardzo intensywny czas ferii zimowych - nie zabrakło wyjazdów, warsztatów artystycznych oraz turnieju sportowego świetlic... ale po kolei. Ferie gminne rozpoczęliśmy od wyjazdu do Szczecina, w którym udział wzięła blisko stuosobowa grupa składająca się z uczestników świetlic. Jako pierwsze w planie wycieczki znalazło się Muzeum Techniki i Komunikacji. Dla młodych ludzi była to szczególna gratka, gdyż leciwe fiaty, polonezy, wsk i syrenki to pojazdy z "innej epoki" znane im tylko z telewizji. Największą atrakcją była możliwość "samodzielnego poprowadzenia tramwaju"... a dokładnie rzecz ujmując jedynego w Europie symulatora zrobionego z prawdziwego wagonu z lat 80-tych.
Po przerwie obiadowej i krótkim spacerze po Wałach Chrobrego przyszedł czas na Muzeum Narodowe, a w nim wystawę "Miasto Nauki" i wizytę "U Szalonego Profesora". Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych, poprzez zabawę można było m.in. poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja czy polaryzacja. Jednym z ważniejszych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji był „wirujący domek", który zwracał uwagę na potęgę umysłu - działań, których nie można w pełni kontrolować. Wystawie towarzyszył pokaz Szalonego Profesora, który w formie pokazu i wspólnej zabawy, przybliżył tajniki nauki.
Drugim wyjazdem był wyjazd do kina Helios w Gorzowie. Równie liczną grupą, wspólnie obejrzeliśmy bajkę pod tytułem "Sing".

Okres ferii to również cykl wielu warsztatów, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury oraz świetlicach w Łośnie i Santocku. Warsztaty architektoniczne w świetlicach przeprowadziła Dominika Muniak. Ideą warsztatów było rozwijanie kreatywności i wyobraźni dzieci, wprowadzenie ich w świat architektury i designu. W trakcie spotkań powstały makiety miejscowości w zimowej scenerii wg pomysłu i projektu uczestników. W sali widowiskowej GOK odbyły się natomiast integracyjne warsztaty dla całych rodzin, prowadzone przez instruktorów prowadzących poszczególne sekcje. Dzień pierwszy należał do teatru, a warsztaty poprowadził gorzowski aktor Mikołaj Kwiatkowski. Dzień drugi poprowadziła Paulina Szaja, która zaprosiła na wspólny trening dziecięce zespoły taneczne działające na terenie gminy. Trzeci dzień warsztatów upłynął pod znakiem zajęć plastycznych. Uczestnicy sekcji, wraz ze swoimi rodzinami, pod okiem Patrycji Grabarek zaprojektowali i zrobili przepiękne, kolorowe maski karnawałowe.

Ferie zakończył Międzyświetlicowy Turniej Sportowy "O Puchar Wójta Gminy Kłodawa". Ośmioosobowe, mieszane zespoły reprezentujące poszczególne świetlice spotkały się w Zespole Szkół w Różankach. Przygotowane konkurencje miały charakter sportowo-rekreacyjny i zachęcały przede wszystkim do dobrej zabawy... ale jak to na turnieju bywa nie zabrakło dawki andrenaliny i emocji. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał Sebastian Stępniewicz, nauczyciel ze szkoły w Różankach. Po podliczeniu wszystkich punktów najlepszą drużyną okazała się świetlica z Wojcieszyc, na drugim miejscu uplasowały się Różanki, a miejsce trzecie zajęły ex aequo zespoły z Rybakowa i Santocka. Pamiątkowe puchary, medale i dyplomy dla zwycięzców, oraz nagrody rzeczowe dla wszystkich świetlic wręczyła Wójt Gminy Kłodawa Anna Mołodciak, dziękując jednocześnie za udział w turnieju i całym programie przygotowanym na ferie zimowe.

Bogata oferta zimowego odpoczynku była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z kilku źródeł. Oprócz budżetu GOK, część atrakcji została współfinansowana ze środków Gminy Kłodawa, świetlic gminnych oraz Gminnej Komisji ds. Rozwiązywani Problemów Alkoholowych, za co serdecznie dziękujemy.