DOŻYNKI GMINNE - KŁODAWA 2018

20180830 1381355215

Gminne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą Św. w kościele, opdrawioną przez księdza kanonika Tadeusza Stachurę, proboszcza kłodawskiej parafii. Zgromadzeni, na czele z mieszkańcami gminy, włodarzami, sołtysami, liderami zespołów śpiewaczych oraz zaproszonymi gośćmi, modlitwą dziękowali za trud pracy i tegoroczne plony rolników, ogrodników, hodowców, pszczelarzy oraz sadowników. Następnie ulicą Gorzowską, kolorowy i rozśpiewany korowód przeszedł na błonia przy jeziorze, gdzie odbyły się dalsze uroczystości związane z dożynkową tradycją.

Jako pierwsi głos zabrali Wójt Gminy Kłodawa Anna Mołodciak i Przewodniczący Rady Gminy Jan Kubera, witając zgromadzonych gości. W swoich przemowach podsumowali również tegoroczne zbiory podkreślając trud pracy i ważną rolę jaką odgrywają do dzisiaj rolnicy w Gminie Kłodawa. W podobnym tonie swoje wystąpienia utrzymali kolejni mówcy Minister Rodziny Pracy i Polityki Spolecznej Elżbieta Rafalska, która odczytała również list od premiera Morawieckiego, Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska, były wieloetni wicewojewoda Jan Świrepo, Roswitha Thiede z partnerskiej gminy SeelowLand, członkowi Stowarzyszenia Kultury i Sztuki z Falkenhagen, przedstawiciele sejmiku województwa i powiatu gorzowskiego, list z gratulacjami na ręce wójta skierowała również Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Bardzo miłym akcentem była również informacja przywieziona przez przewodniczącego rady sejmiku Mirosława Marcinkiewicza - zespół Kłodawianki, z okazji 55-lecia istnienia otrzymał "Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego". Następnie starości dożynek Danuta Cieśla ze Zdroiska i Damian Żołędziejewski z Kłodawy przekazali tradycyjny bochen chleba włodarzom gminy, który wraz z sołtysami został symbolicznie podzielony. Dożynki to również czas, w trakcie którego odznaczenia za pracę na rzecz swoich Małych Ojczyzn, odbierają mieszkańcy wyróżnieni przez poszczególne sołectwa.
Dożynkową zabawę rozpoczął Blok Kultury i Tradycji Lokalnych: Kłodawiaznki z Klodawy, zespół Echo z Wojcieszyc, Kosy ze Zdroiska, Brzezinki z Santocka, Rózy Kwiat z Różanek i zespołu Bukowina ze Zdroiska. Miłym akcentem były również występy zespołów z zaprzyjaźnionej Gminy Karnice - zespół śpiewaczy Czerwona Róża i zespół taneczny Żurawianki, skupiający w swojej formacji tancerki 50+, cechujący się dużą energią sceniczną i poczuciem humoru. Nie zabrakło akcentów cygańskich, a to za sprawą barwnego koncertu zespołu Phenjoripe, w którym wystapiła Anna Dębicka z Gorzowa i Katjusha Kozubek z Berlina. Cygańskie melodie, śpiew, barwne stroje i taniec przypadły do gustu zgromadzonej publiczności. Część tradycyjną zakończył występ Kapeli Kryzys, która zagrała szlagiery piosenki podwórkowej i biesiadnej. Gwiazdami tegorocznych dożynek był m.in. zespół Casanova - gwiazda disco polo, która swoją przygodę z muzyką rozpoczęła jeszcze w latach 90-tych, jako jedni z prekursorów gatunku. Na zakończenie tegorocznych dożynek zagrał Bartek Wrona ze swoim zespołem. Wokalista znany głównie jako członek pierwszego, polskiego boysbandu. Jako solista wykreował singiel pt. "Jedna na milion". Mimo późnej pory, wokalistę dopingowała spora grupa fanów, a koncert zakończył się kilkoma bisami.
Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji. Sołectwa Gminy Kłodawa przygotowały stoiska ze swojskim jadłem i napitkami. Stoiska gastronomiczne zapraszaly na potrawy z grilla, były "dmuchańće", słodkości i wiele innych atrakcji, z których bardzo dużym zaintersowaniem cieszyły się dwa kombajny obecne na placu. Głównie najmłodsi chętnie pozowali do zdjęć i zwiedzali kabinę, która robiła na nich ogromne wrażenie, tak jak i rozmiary maszyny. O animację dla dzieci zadbała grupa Burning Hearts, która w ciągu dnia przygotowała atrakcje dla najmłodszych, a wieczorem zaprezentowała pokaz tańca z ogniem, który poprzedził koncert Bartka Wrony. Nieodłoczną tradycją gminnych imprez są także Loterie Fantowe Wójta. Nie inaczej było tym razem. Na scenie odbyły się trzy losowania, wśród biorących udział w loterii, wylosowano gminne gadżety promocyjne, sprzęt agd, oraz przedmioty związane z uprawianiem turystyki i rekreacji na czele z rowerami.
Dożynki były trzecią imprezą w tym sezonie, która odbyła się na błoniach przy jeziorze w Kłodawie i po raz kolejny okazało się, że miejsce bardzo przypadło do gustu mieszkańcom i sympatykom gminy, którzy licznie odwiedzili nas w niedzielę.