SPOTKANIE Z TRADYCJĄ - 250LAT SANTOCZNA

W minioną niedzielę w Santocznie dużo się działo - powiat świętował dożynki, a sołectwo 250-te urodziny. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji. Już od wczesnych godzin rannych Zakładowy Oddział PTTK "Stilon" zorganizował zlot turystyczny, w ramach którego przeprowadzono rajd pieszy i rowerowy z Gorzowa do Santoczna. W ramach zlotu zorganizowano również wspólnie z Automobilklubem Gorzowskim samochodowy rajd krajoznawczy. Dwuosobowe załogi uczestniczące w rajdzie otrzymały przy starcie zadania, które miały wykonać w trakcie przejazdu na trasie Gorzów , Kłodawa, Lipy, Santoczno.

Tego dnia dla gości udostępniono Izbę Tradycji, gdzie na zwiędzających czekali przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Santocznej. W Izbie można było obejrzeć eksponaty, porozmawiać o historii wsi oraz uzyskać oodcisk pamiatkowej pieczęci 250lecia. Pod świetlicą znajdowała się wystawa fotografii, na której można było oglądać prace zgłoszone do konkursu "Santoczno w Obiektywie". Najlepsze prace nagrodzono, a laureatami zostali: pani Urszula Szatarska (I miejsce) za fotografię "Widok na most i wodospad Santocznej", pan Kazimierz Kamiński (II miejsce) za fotografię "Lustrzane odbicie" i pan Aleksander Grabowski (III miejsce i wyróżnienie) za fotografię "Czar bagien" i "Zachód Słońca". W parku można było obejrzeć prezentowaną z okazji 250-lecia Santoczna kompozycję "Rajski Ptak" wykonaną w drewnie w połączeniu z metalem przez znaną rzeźbiarkę gorzowską panią Zofię Bilińską. Autorka podkreśla, że bardzo dużą pomoc przy wykonaniu tej kompozycji uzyskała od mieszkańca Santoczna pana Stefana Urbana. Pomocy udzielili również inni mieszkańcy, a wśród nich Marek Wróblewski i Leszek Cader. Dla pionierów Santoczna i gości z Niemiec nie lada atrakcją była polsko-niemiecka prelekcja przygotowana przez znanego regionalistę Roberta Piotrowskiego, który także zaangażował się w przygotowanie i stworzenie rysu historycznego do folderu, wydanego specjalnie na tę okazję.

Nie zabrakło życzeń od zaproszonych gości, a w szególności władz województwa lubuskiego, powiatu gorzowskiego, powiatu Markisch-Oderland oraz gminy Kłodawa z wójtem Anną Mołodciak na czele. Specjalny koncert z okazji 250lecia wykonał zespół Kaskada z Santoczna. Od 30 sierpnia 2015r., przyjezdnych wita piękna tablica pamiatkowa wykonana w drewnie przez Piotra Cłapkę - jest element który trwale będzię przypominał o święcie wsi Santoczno.

Projekt został współfinansowany ze środków Euroregion "Pro Europa Viadrina"

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz budżetu państwa

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”
„Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”