DOŻYNKI GMINNE – RÓŻANKI 2014

Tegoroczne Święto Plonów odbyło się 24 sierpnia w Różankach. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. Polowa odprawiona przez ks. Bogusława Kaczmarka z Różanek oraz ks. Tadeusza Stachurę z Kłodawy. W podziękowaniu za plony oraz w intencji rolników modlili się mieszkańcy Gminy Kłodawa, zaproszeni goście, sołtysi wraz z poszczególnymi radami sołeckimi, członkowie zespołów śpiewaczych, jednostki OSP oraz seniorzy.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się po zakończeniu mszy. Wójt Gminy Kłodawa – Anna Mołodciak, Przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Legan oraz Sołtys Różanek Wiesław Motyk przywitali zgromadzonych gości. Następnie, włodarze gminy otrzymali tradycyjny bochenek chleba od starostów dożynek - Agnieszki Kołodziejskiej z Wojcieszyc oraz Andrzeja Dery z Różanek, a dzieci ze świetlicy w Różankach przedstawiły wiersz "Abecadło o Chlebie". W akompaniamencie gminnych zespołów, symbolicznie podzielono się chlebem. Część oficjalną zakończyło wręczenie nagród wyróżnionym mieszkańcom poszczególnych sołectw, oraz podziękowań dla sołtysów.

Program artystyczny rozpoczął występ zespołu Róży Kwiat z Różanek. "Różyczki" wystepujące również w roli gospodarzy jako pierwsze zaprosiły do wspólnej zabawy. Po godzinie 16.00 na scenie pojawił się pierwszy z zaproszonych zespołów czy zespół foklorystyczny Furmani ze Słowacji. Grupa przyjechała do Polski na Międzynarodowy Festiwal Folkloru, który odbywał się w Zielonej Górze. W ramach współpracy Gminnego Ośrodka Kultury z Kłodawy z Regionalnym Centrum Animacji Kultury z Zielonej Góry Furmani wystąpili ze swoim programem na gminnych dożynkach. Mimo przejściowych opadów deszczu i chłodu, który na chwilę zagościł w Różankach, występ zespołu został przyjety gorącymi owacjami. W ramach współpracy z niemiecką gminą SeelowLand wystąpił chór Carriole z Alt Rosenthal. Niemiecki zespół tradycyjnie przygotował w swoim repertuarze polskie piosenki ludowe, co bardzo przypadło do gustu zgromadzonej publiczności. Do greckiej biesiady zaprosiła grupa Mythos, która pojawiła sie na scenie po godzinie 17.00. W wykonaniu zespołu można było usłyszeć największe greckie przeboje, wspólnie potańczyć i pośpiewać. Występ pierwszej gwiazdy dożynek, sprawił iż plac w Różankach powoli wypełniał się po brzegi. Do dalszej zabawy zaprosiły gminne zespoły: Brzezinki z Santocka, Echo z Wojcieszyc, Kaskada z Santoczna, Kłodawianki z Kłodawy oraz Bukowina ze Zdroiska. Wspólne śpiewy, przedzieliyły występy formacji tanecznych: JMJ, Rivers oraz Feel-X działającym w ramach sekcji GOK. Występ gwiazdy wieczoru – Bogdana Borowskiego, jednego z założycieli zespołu Milano poprzedziła loteria fantowa wójta, w której pani Anna Mołodciak wręczyła trzy rowery szczęśliwym zwycięzcom. Po godzinie 20.00 przy "pełnej publiczności" można było usłyszeć największe przeboje Milano takie jak: Bara Bara, O Tobie Kochana czy Kasiu Katarzyno, a fani zespołu, wspólnie z artystami śpiewali większość piosenek. Gorąca atmosfera i dobry kontakt z publicznością sprawiły, iż koncert znacznie się przedłużył, a ostatnie bisy Bogdan Borowski zagrał już po 22. Śmiało można powiedzieć, że tegoroczne dożynki były bardzo udane. Jeszcze raz dziękujemy organizatorom i wszystkim gościom, którzy licznie przybyli do Różanek.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz budżetu państwa

„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”
„Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft”