LATO W TEATRZE ŁOŚNO 2014

...kiedy nie marzysz, czas stoi w miejscu...

W tym roku podczas realizacji Lata w Teatrze w Łośnie wzięliśmy na warsztat marzenia - i te odważne, i te bardzo nieśmiałe. Marzenia towarzyszą nam na każdym kroku, jak najwierniejszy przyjaciel - i nie odstępują nas na krok - jak cień. Ale często zdarza się, że spychamy je ze wstydu i braku odwagi w głąb serca.

Chcemy, żeby marzenia pozostające w cieniu, wyszły z ukrycia i ujrzały światło dzienne! Zainspirowani opowiadaniem Mario Vargasa Llosy pt. "Fonsito i księżyc" stworzyliśmy spektakl MARZENIA WYCHODZĄ Z CIENIA, wykorzystujący elementy teatru cieni i czarnego teatru, który opowiada o sile marzeń. Główny bohater, mały Fonsito, zakochuje się w ślicznej Nereidzie, i marzy o tym, aby ją pocałować. Nereida zgodzi się na pocałunek, gdy Fonsito podaruje jej księżyc... - czyli coś niemożliwego! Ale Fonsito ma odwagę marzyć o niemożliwym, więc cały wszechświat będzie sprzyjał spełnieniu jego pragnienia. Historia miłości małego Fonsito, wzbogacona o podszepty życzliwych bohaterów, pokazuje, że warto marzyć, nawet jeśli cel wydaje się pozornie nieosiągalny. Marzenia mają moc spełnienia, ale trzeba odwagi, uporu i cierpliwości prawdziwego wojownika, żeby podarować komuś księżyc!

Teatr cienia do marzenia

Tematyka spektaklu MARZENIA WYCHODZĄ Z CIENIA i konwencja, w jakiej zostanie on przygotowany, są w tym roku tożsame. To także celowy zabieg edukacyjny - podczas Lata w Teatrze 2012 słowo i dialog miały największe znaczenie; podczas Lata w Teatrze 2013 nasi podopieczni uczyli się wyrażać emocje za pomocą gestu i ruchu. W tym roku pogłębiamy ich edukację teatralną, stąd pomysł przygotowania finałowej prezentacji z użyciem elementów teatru cieni i czarnego teatru.

Mamy nadzieję, że nie tylko uczestnicy tegorocznego Lata w Teatrze, ale też odbiorcy finałowych prezentacji, zainspirowani twórczą pracą dzieci i młodzieży, będą mieli odwagę marzyć!

„Lato w teatrze" jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w swojej miejscowości. Między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w dwudziestu ośmiu miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy przygotowują spektakl pod opieką profesjonalnych artystów. Dwutygodniowe warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. „Lato w teatrze" jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.