MIĘDZYŚWIETLICOWY TURNIEJ WIEDZY O POLSCE I POLAKACH „VICTORIA POLSKA”

-1Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie z/s w Wojcieszycach zaprasza do udziału w turnieju wiedzy „Victoria Polska", który odbędzie się 13 listopada 2013r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie z/s w Wojcieszycach o godz. 17.00. W turnieju mogą wziąć udział czteroosobowe zespoły, reprezentujące świetlice wiejskie, składające się z dzieci w wieku gimnazjalnym i z klas IV-VI szkoły podstawowej.

Zakres wiedzy:

Część I – test

Do zadań uczestników turnieju będzie należało wybranie poprawnej odpowiedzi (tylko jedna odp. jest prawidłowa) z czterech zaproponowanych a,b,c,d.

Kategorie:

1. 15-lecie istnienia województwa lubuskiego

- data powstania województwa lubuskiego,
- władze wojewódzkie – ogólne informacje dotyczące kompetencji poszczególnych urzędów, znajomość najważniejszych nazwisk typu: marszałek, wojewoda, przewodniczący sejmiku województwa itp.
- powiat gorzowski: władze powiatu, gminy wchodzące w skład powiatu, terytorium i ludność

razem: 10 pytań

2. Powstanie Styczniowe:
- data wybuchu i najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem
- dowódcy powstania
- zasięg terytorialny powstania
razem: 5 pytań

3. Polscy mistrzowie żużla – Klub Sportowy Stal Gorzów
- medale DMP na żużlu zdobyte przez Stal Gorzów: w jakich latach drużyna zdobywała tytuły mistrzów Polski
– medaliści IMP na żużlu oraz polscy medaliści na arenie międzynarodowej reprezentujący barwy Stali
razem: 5 pytań

4. Julian Tuwim
Sejm RP, w setną rocznicę debiutu literackiego i sześćdziesiątą rocznicę śmierci poety, rok 2013 ogłosił rokiem Juliana Tuwima. Wybitny pisarz, autor wierszy dla dorosłych i dzieci, jeden z najpopularniejszych twórców dwudziestolecia międzywojennego. Julian Tuwim urodził się 13 września 1894r. w Łodzi, zmarł 27 grudnia 1963r. w Zakopanem.

Zadaniem uczestników będzie dopisanie brakujących słów w tekstach jednych z najpopularniejszych wierszy Juliana Tuwima dla dzieci: „Lokomotywa" lub „Pan Hilary" - do wyboru.
Za każde poprawnie wpisane słowo świetlica otrzyma 1pkt.:
Lokomotywa – 15 brakujących słów
Pan Hilary – 10 brakujących słów.

Część II KALAMBURY
Kalambury – gra towarzyska polegająca na odgadywaniu haseł przedstawianych za pomocą gestów lub rysunków. W zabawie biorą udział całe drużyny. W danej rundzie, poszczególne świetlice losują hasło i wybierają osobę do przedstawiania wylosowanego hasła. Pozostałe osoby z drużyny starają się odgadnąć, jakie hasło jest w danej rundzie przedstawiane. Czas na odpowiedź to jedna minuta. Zabawa przeprowadzona będzie w systemie pucharowym. Każda poprawna odpowiedź premiowana będzie zdobyciem jednego punktu i pozostaniem w grze. Świetlica, która nie odgadnie hasła odpada.

Część III – DYSKOTEKA

Serdecznie zapraszamy do zabawy.